26 Eylül 2016 Pazartesi

Kavisli Televizyonların Üretilme Sebepleri


Sene başında yapılan Tüketici Elektroniği Fuarı'nda 4K televizyonlar ön plandaydı. Bir sürü firma, yeni FULL HD ve 4K televizyonlarını tanıttılar. Ancak tüketicilerin dikkatini çeken bir nokta vardı. Tanıtılan hemen hemen her yeni televizyon kavisliydi.

Geçtiğimiz seneden itibaren üzerinde çalışılan kavisli ya da bükülebilir ekranlar, bu sene patlama yaptı. Bütün büyük üreticiler kavisli televizyonlarını tanıttılar. Henüz fiyatları yüksek olsa da, ilgi çektikleri kesin. Peki kavisli ekranların tüketiciye ne gibi bir artısı var?

Televizyon üreticilerine göre; kavisli ekranlar daha sürükleyici bir görüntü deneyimi sunuyorlar. Eğimli ekran sayesinde oturma odasında, aynı anda daha fazla kişinin tv izlemesi mümkün oluyor. Ancak sektörün ileri gelenlerinin düşünceleri daha farklı. 

Uzmanlara göre, üreticiler tek başına 4K çözünürlüğün satışlarda etkili olmayacağını düşünüyor. Full HD televizyonlara göre 4 kat daha yüksek çözünürlük, daha canlı renkler ve yeni görüntüleme teknolojileri tabi ki heyecan verici. Ancak insanlar, evlerinde 1 tane HD televizyon varken, ve 4K içerik doğru düzgün piyasada yokken, neden yeni televizyon alsınlar ki?

İşte bu noktada, firmalar yeni ürün satabilmek için farklılaşma yoluna gidiyorlar. Eski düz ekranları salondan kaldırın. Onların yeri oturma odası artık. 4K kavisli televizyonlar salonun yeni gözdesi. Tüm reklamların ortak noktası bu cümleler. Peki kavisli televizyonlar alınmalı mı sizce?

Yeni nesil televizyonlar; en üst düzey görüntü işleme motorları, dinamik kontrast aralığı ve yüksek renk derinliği ve kaliteli paneller ile geliyorlar. 4 kat fazla çözünürlük de cabası. Tüm bunlara bakınca alınmaz desek doğru olmaz. Ancak halen fiyat olarak çok pahalılar. Bu yüzden ucuzlamalarını beklemek mantıklı. Yılın ikinci yarısından itibaren de ucuzlamaları öngörülüyor. Peki siz kavisli televizyonlar hakkında ne düşünüyorsunuz?


İfadelerİfadeler