26 Eylül 2016 Pazartesi

MHL 3.0 Standartıyla 4K Görüntü Aktarmak Mümkün


Geçtiğimiz seneden itibaren tanıtılan televizyonlar 4K çözünürlükler ile gelmeye başladı. Full HD televizyonlar henüz bir kenara atılmış değil fakat, talebin 4K'ya yöneldiği de bir gerçek. Ortada ki sıkıntı şu ki, izlenebilecek 4K içerik çok az.

Fakat bu sene işler değişmeye başladı. Sony ve Samsung'un 4K içerik satması ile beraber, yeni nesil kamera ve cep telefonları da 4K kayıt yapabilmeye başladı. Kullanıcının kendi içeriğini üretmesi ise, onu aktarmak için yeni bir standartın geliştirilmesini mecbur kaldı. İşte bu noktada MHL 3.0 standartı devreye giriyor.

Yeni tanıtılan standart ile, televizyonlara mobil cihazlardan 4K içeriği aktarmak mümkün olacak. MHL aktarımı yaparken, bir sıkıntı olan cihazın şarj durumu ise yine çözüme kavuşmuş durumda. Tek bir kablo ile 6 Gigabit bant genişliğinde aktarım yaparken, aynı zamanda cep telefonunuzu da 10W güç ile besleyebileceksiniz. Ayrıca 75 mbit hız ile, mikro usb portundan data aktarımı yapmak da mümkün. Sony Xperia Z2 ve Samsung Galaxy S5 gibi 4K kayıt yapabilen telefonlarında çoğalması ile bu sene MHL 3.0 iyice yaygınlaşmış olacak.


İfadelerİfadeler